Erekcja - Erekcja i prostata - męskie sprawy cz.2

MEDserwis.pl > Erekcja >Erekcja i prostata - męskie sprawy cz.2

Erekcja i prostata - męskie sprawy cz.2

Innym męskim problemem jest prostata. To część składowa męskiego układu płciowego, zwana gruczołem krokowym (inna nazwa: stercz).
Prostata umiejscowiona jest poniżej pęcherza moczowego, a ponieważ przebiega przez nią część sterczowi cewki moczowej, w przypadku przerostu stercza zaczynają się widoczne problemy, m. in. z oddawaniem moczu. To spotyka około 2.000.000 mężczyzn w Polsce najczęściej panów po pięćdziesiątym roku życia. Im mężczyzna starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że z wiekiem nastąpi łagodny rozrost gruczołu krokowego. Choroby prostaty mogą powodować także inne dolegliwości, jak stany zapalne, zwłaszcza u młodszych mężczyzn i nowotwory.
Nawet, jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, pacjenci po 50 roku życia powinni dwa razy w roku wykonywać badania kontrolne u dobrego lekarza. Bowiem im szybciej nastąpi rozpoznanie problemu, tym skuteczniejsze będzie leczenie.
Łagodny rozrost prostaty jest spowodowany coraz silniejszym, z wiekiem pacjenta, wytwarzaniem dihydrotestosteronu. Objawy są dość przykre i dokuczliwe: pacjenci skarżą się na wielokrotne w ciągu nocy korzystanie z toalety a mimo to utrzymujące się uczucie źle opróżnionego pęcherza. Mimo wysiłków i chęci oddania moczu, opróżnianie pęcherza moczowego jest utrudnione, obserwuje się przerywany strumień moczu, wyciekanie moczu kroplami lub całkowite zatrzymanie moczu, powodujące silny ból.
Choroba postępuje zwykle bardzo powoli, ale nieleczona niesie ze sobą poważne komplikacje: kamicę pęcherza moczowego, uszkodzenia nerek czy całkowitą niemożność oddania moczu. Nie należy odkładać wizyty u lekarza, ponieważ bardzo podobne objawy mogą zwiastować chorobę nowotworową. W statystykach umieralności ma ona bardzo wysoką, drugą pozycję, dlatego warto jak najszybciej zweryfikować niepokojące objawy i wykluczyć raka prostaty lub natychmiast rozpocząć leczenie.

Wielu pacjentów krępuje to, że poza wywiadem i badaniem moczu, konieczne jest bardzo w tym wypadku ważne badanie per rectum, czyli ocena gruczołu krokowego w badaniu przez odbytnicę. Normalny, zdrowy gruczoł jest niewielki, ma owalny, lekko spłaszczony kształt porównywany wielkością i formą do zwykłego kasztana. Tym badaniem wprawny lekarz sprawdza, czy prostata jest gładka, bez deformacji i guzów, jaką ma wielkość i konsystencję. Ocenę zalegania moczu można wykonać przy pomocy badania ultrasonograficznego po oddaniu moczu przez pacjenta. Określa się też poziom PSA (prostate specyfic antigen - specyficzny antygen, sterczowy), czyli poziom białka produkowanego przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego, co daje informacje o stanie prostaty. Z kolei endoskopia pozwala na ocenę cewki moczowej i pęcherza od wewnątrz. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać biopsja cienko lub gruboigłowa, USG dróg moczowych i wiele innych specjalistycznych badań.
Medycyna ma wiele sposobów leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego, od terapii farmakologicznej po radykalne działania chirurgiczne. Lekarz powinien przedstawić pacjentowi możliwe sposoby leczenia, informując o ich dobrych stronach i ewentualnym ryzyku, jakie niosą ze sobą, a następnie wspólnie z nim zdecydować, jaką drogę wybierają.
Podstawą jednak jest wnikliwa, dobra diagnoza oparta na wszechstronnych badaniach. Nie należy lekceważyć żadnego z zaleconych badań, ponieważ lekarz musi mieć całkowitą pewność, że pacjent cierpi na łagodny przerost gruczołu krokowego a nie na zapalenie prostaty czy raka, które mogą być z nim mylone przy niepełnej diagnostyce.

Warto korzystać z dobrych klinik, specjalizujących się w rozwiązywaniu męskich problemów, bo choć problemy z prostatą zaczynają się zwykle po pięćdziesiątce, to w wieku 80-90 lat ma je aż ośmiu mężczyzn na dziesięciu! Nieleczona lub źle zdiagnozowana, prostata może przysporzyć wielu cierpień, wstydu i prawdziwych upokorzeń. Nie warto czekać na wizytę u lekarza. Najlepiej zrobić to już, od razu, jeszcze dzisiaj.

Erekcja

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl